Warzenie Rosanke 2016

W miniony piątek – 18 marca – mieliśmy w naszym browarze przemiłych gości. Do Olsztyna przyjechali bowiem państwo Karolina i Wojciech Ściana. Nie była to jednak wizyta związana z piwną turystyką, a dzień, w którym warzono nową interpretację historycznego piwa związanego z naszym regionem Rosanke.
Wzorem poprzedniego roku nagrodą w kategorii Rosanke podczas Warmińskiego Konkursy Piw Domowych jest prawo uwarzenia piwa według własnej receptury w Browarze Kormoran. Karolina i Wojciech Ściana uwarzyli piwo, które nie znalazło sobie równych podczas III edydycji konkursu w 2015 roku.
Prace nad tegoroczną interpretacją stylu (przypomnijmy, że za ubiegłoroczną wariację na temat Rosanke odpowiadał Bogdan Markocki) trwały już od jesieni ubiegłego roku. W tym czasie adaptowano recepturę domową do skali naszego browaru oraz przeprowadzano próby surowców w tym browarnianej wody. Po dopracowaniu wszystkich szczegółów ustalono, że optymalnym terminem, żeby piwem można było się raczyć już od początku maja, będzie piątek 18 marca. Tego dnia zwycięzcy konkursu stawili się w progach Browaru Kormoran i uczestniczyli w procesie warzenia. Nie migali się nawet od prac fizycznych, osobiście wrzucając część zasypu do kotła zaciernego. Wizyta była też sposobnością do poznania funkcjonowania browaru, a także degustacji warzonych w nim piw.
Warzenie zostało zakończone pomyślnie, choć spory zasyp płatków zbożowych nie ułatwiał filtracji. W chwili obecnej piwo fermentuje. W sklepach pojawi się wraz z majem.
Serdecznie dziękujemy państwu Karolinie i Wojciechowi Ściana za wizytę w Browarze Kormoran, uczestnictwo w warzeniu, a przede wszystkim za włączenie się w popularyzację Rosanke!!! Jesteśmy przekonani, że ich interpretacja stylu przypadnie go gustu wszystkim, którzy będą mieli okazję go spróbować.

Strona zawiera materiały przeznaczone dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat???