Nowość!

Astus Malum – imperialny graff z opiekaną dębiną

Po Terra Donum – braggocie z kawą zbożową i czarnym bzem oraz Barlow Sorbus – barley wine z jarzębiną, które były kolejnymi rocznikami znanych już piw, nadszedł czas na całkowitą premierę! Otóż do rodziny piw wyjątkowych, które Browar Kormoran oferuje raz w roku dołącza właśnie Astus Malum – imperialny graff leżakowany z kostkami opiekanej dębiny.

Piwo Astus Malum - NOWOŚĆ - Browar Kormoran

Nim opowiemy jaka jest nasza interpretacja tego stylu, krótko opowiemy, czym w ogóle ów „graf” jest…

Otóż graff to fuzja piwa oraz cydru – podobnie jak braggot, który jest fuzją piwa i miodu pitnego. By powstał graff sok jabłkowy łączymy ze brzeczką na etapie warzenia, a następnie słodowo-jabłkową całość poddajemy fermentacji oraz leżakowaniu. Graff nie jest zatem piwem z sokiem jabłkowym (dodanym po zakończeniu fermentacji), a prawdziwą hybrydą łączącą w sobie zarówno elementy piwne, jak cydrowy charakter. Bowiem w procesie fermentacji biorą udział zarówno cukry ze słodu, jak te zawarte w soku jabłkowym.

Sam styl nie ma tak długiej historii, jak pozostałe piwa serii. Nie jest to piwowarski skarb kraju, relikt dawnych zwyczajów, czy piwny symbol. Graff to wynik niczym nieograniczonej wyobraźni piwowarów, którzy postanowili „ożywić” i „zmaterializować” napój pijany przez bohaterów sagi Stephena Kinga „Mroczna wieża” (The Dark Tower).

Nasza interpretacja graffa osiągnęła wartości imperialne. Jego ekstrakt to 26 plato (blg), które pozwoliły uzyskać 11,5% alkoholu. Staraliśmy się uwarzyć piwo, w którym części piwna i cydrowa stworzyły idealną kompozycję. Piwo słodowe, pełne, ale przez owocową kwaskowatość jabłek lekkie i bardzo pijalne.

Elementem, który Astus Malum odróżnia od innych piw imperialnych w naszej ofercie jest jego lekkość i zdradliwość. Owocowość pochodząca od soku jabłkowego i budowanie tego piwa na słodach jasnych powoduje, że jest to piwo zdecydowanie lżejsze w odbiorze niż obecne w niej wcześniej portery, barggot, czy barley wine. Jednak ta pozorna lekkość nie czyni z niego piwa błahego – nasz graff to piwo potężne, o bogatym smaku i niebagatelnej mocy.

Astus Malum to piwo, które ma cechy piwne – słodową, delikatną bazę i piwny finisz. Jednak obok cech piwnych graff posiada wyraźne akcenty położone na cechach cydrowych – jabłkową wytrawność, wysycenie które nieodparcie kojarzy się z musowaniem, ale także zdradliwość. O ile inne piwa imperiale były ciężkawe i wybitnie degustacyjne, o tyle graf jest bardzo pijalny i równie szybko jak zniknąć ze szkła jak szybko uderzyć do głowy. Ale tak jak w przypadku szampana tak w przypadku graffa „nobles oblige” – zachęcamy więc do cieszenia się każdym łykiem tego wyjątkowego piwa. Zapewniam, że każdy z nich odsłoni kolejne przestrzenie zawartego w Astus Malum aromatu i smaku.

Nasz graff obok cech piwnych i cydrowych ma też delikatne, ale równie urokliwe – niczym nitki babiego lata – akcenty pochodzące od opiekanej francuskiej dębiny. Leżakowanie całej warki w beczkach – na chwilę obecną – nie było w naszym browarze możliwe. Dlatego też Astus Malum leżakował w obecności kostek dębowych, które nadały mu dębowego, beczkowego wymiaru. Dębina nadała graffowi delikatnej słodyczy i waniliowej miękkości.

Przy parametrach Astus Malum nieodzowne okazało się również długie leżakowanie. Po pierwsze pozwoliło kompozycji wyszlachetnieć, a jej najciekawszym niuansom odpowiednio się zaakcentować…

Jaki jest efekt końcowy? Naszym zdaniem piorunujący! Ale, żeby się o tym przekonać trzeba kupić Astus Malum i cieszyć się jego smakiem od momentu otwarcia chłodnej butelki, gdy musowanie pokazuje jak owocowe jest to piwo, do momentu ogrzania i rozgazowania graffa w szkle, gdy pokazuje jak bardzo idzie w kierunku doskonałych, szlachetnych calvadosów.

Paweł Błażewicz

Strona zawiera materiały przeznaczone dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat???