Terra Donum

2019 dostępne
od piątku

Oto i jest, i tak właśnie wygląda Terra Donum 2019. Piwo leżakowało 22 miesiące i właśnie jest pakowane i przygotowywane do wysyłek i piątkowej sprzedaży bezpośrednio u nas w browarze.

Piwo Terra Donum - Browar Kormoran

Pamiętajcie, że macie wpływ na to gdzie będzie w sprzedaży… bo tam gdzie jest zainteresowanie, tam wysyłamy. Zatem dopytujcie w swoich sklepach specjalistycznych.

Jednak gdyby ktoś planował wycieczkę do Olsztyna to Terra Donum będzie do nabycia u nas przez jeden dzień, w piątek 18 października, w godzinach 8:00 – 14:00, w cenie tej samej co w zeszłym roku, czyli 30 zł za butelkę. Ważna informacja – płatność tylko gotówką.

Terra Donum 2019 – braggot z pazurem

Imperialna moc, słodowa baza, miodowy charakter

Jest to braggot, czyli fuzja piwa i miodu pitnego. Braggot Browaru Kormoran jest wersją imperialną. Charakteryzuje się potężnym ekstraktem 28 stopni plato, z których uzyskaliśmy 10,5% alkoholu. Blisko połowa tego ekstraktu pochodzi z miodu. Natomiast dopełnieniem miodowego charakteru jest słodowa baza, której chcieliśmy nadać mocniejszego charakteru przez zastosowanie nie tylko bazowych słodów jasnych, ale także wnoszącego pikantną ziemistość słodu żytniego. Komponują się one doskonale z gryką słodu wędzonego i słodu ciemnego, nadając piwu nieco pazura i pogłębiając barwę.

Owocowe dodatki i kawowe akcenty

Uzupełnieniem kompleksowej bazy Terra Donum są dwa kluczowe dodatki – kawa zbożowa i czarny bez. Kawa wniosła aksamitność, charakter prażonej cykorii i skontrowała słodycz miodu. Zaś czarny bez podkreślił owocowość, zaznaczając jednocześnie nieco taniczności skórki czarnego bzu.

Dwa lata czekania

Ta warka braggota została uwarzona jesienią 2017 roku. Przelanie piwa po zakończonej fermentacji było ostatnią czynnością wykonaną w browarze w tym roku. Terra Donum leżakowało zatem od pierwszego stycznia 2018. Dwadzieścia dwa miesiące spędzone w leżakowni Browaru Kormoran dało piorunujący, choć niekrzykliwy efekt.

Od ciemnego brązu, po barwę burgundu

Dostajemy piwo w głębokim brązowym kolorze. Jednak gdy przechylamy szkło i braggot płynie cienką strużką, widać że kolor ten staje się budgundowy, zdradzając głęboką barwę miodu oraz soku z czarnego bzu. Piwo po przelaniu ma beżową, drobnopęcheżykową, obfitą pianę. Jednak ze względu na charakter piwa nie jest ona bardzo trwała. Kompensuje ją natomiast wygląd piwa. Pięknie barwi ścianki szkła spływając po nich powoli. Terra Donum jest klarowne, pełne w smaku, ale raczej od miodu niż treściwości płynącej z struktury dodatków.

Odkrywaj warstwy aromatu

Aromat piwa jest intensywny i złożony. Gdy piwo jest chłodne czuć przede wszystkim miodowość, słodycz, owocowość ciemnych owoców. Z czasem jednak, gdy będzie się ogrzewać, uzyska kolejne wymiary aromatu. Spod słodyczy i owocowości zaczynają ujawniać się elementy opiekane, gryka, a nawet nuty dymu. Warto zatem degustować Terra Donum wystarczająco długo, żeby zobaczyć ile warstw różnych aromatów się w nim kryje.

Smak aksamitny i nie za słodki

Także smak braggota jest rozbudowany, zaskakujący i wielopłaszczyznowy. Już pierwszy łyk zdradza, że piwo jest potężne. Aksamitny płyn powoli rozlewa się po całych ustach i mimo wyraźnej gęstości nie sprawia wrażenia zalepienia. Czuć jego miodową bazę, ale nie oznacza to, że jest przesadnie słodkie. Bowiem na miodowym fundamencie zaraz pojawia się niwelujący wrażenie słodkości element czarnobzowej owocowości i delikatnie palonej goryczki cykorii z kawy zbożowej. Na to wszystko dochodzą ubogacające elementy słodowe: żytniości, czy wędzoności, która niczym mgła tworzy przestrzeń do przenikania się wszystkich elementów.

Każdy łyk zmienia wszystko

Smak ewoluuje z każdym łykiem. Pierwszy jest zaskakujący i mimo braku odczucia alkoholu kończy się miłym grzaniem w przełyku. Każdy kolejny – gdy uznajemy, że niczym nas nie zaskoczy – ujawnia kolejne elementy kompozycji: kawę zbożową, owoce, grykę. Fascynujące jest też to, że mimo bogactwa smaków braggot nie zalepia i nie pozostawia długiego posmaku. A jeżeli coś czujemy na podniebieniu to raczej posmak skórki czarnego bzu i kawę zbożową, która zachęca do wzięcia kolejnego łyka miodowej ambrozji.

Szlachetne piwo w pięknej oprawie

Terra Donum 2019 powstało w pojedynczej warce. Zostanie rozlana do naszej butelki o pojemności 375 ml. Za Waszą namową wróciliśmy do modelu, że każde z piw premium ma malowaną na czarno butelkę z naniesionym własnym herbem (złotym i lakierowanym). Każda z butelek zostanie zwieńczona kapturkiem (bo wiemy, że nie lubicie laku) i opakowana w indywidualny karton.

Strona zawiera materiały przeznaczone dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat???