45. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „CHMIELAKI KRASNOSTAWSKIE 2015” za nami. Jak co roku spotkaliśmy się w Krasnymstawie na jednej z najstarszych nieprzerwanie odbywających się imprez piwnych w naszym kraju. Tym razem było jednak nieco inaczej…
Jeszcze trzy lata temu razem z innymi browarami regionalnymi zwracaliśmy uwagę, że w Krasnymstawie organizowane jest święto polskiego chmielu, w momencie gdy zainteresowanie nim systematycznie maleje. Co więcej polskie odmiany chmielu były traktowane jedynie jako dostarczające goryczki i całkowicie pomijany był ich walor aromatyczny. Także wśród wystawców królowały wielkie koncerny piwowarskie, chcące przejąć kontrolę nad Chmielakami, nie oferując nic więcej poza przesuwaniem ciężaru imprezy z jakości i cieszenia się piwem w kierunku zwiększania sprzedaży. Zagrażało to odbieraniu Chmielaków jako święta całego polskiego piwowarstwa i chmielarstwa.
W tym roku wyraźnie widać było zmianę w tym trendzie. Polskie odmiany chmielu znów budzą zainteresowanie i zachwyt. A najlepszym tego przykładem jest nasza seria piw PLON – chmielona wyłącznie polskimi odmianami. Plantatorzy chmielu z nadzieją patrzą w przyszłość widząc rosnące zainteresowanie nie tylko goryczką, ale także aromatem uprawianych odmian chmielu. Także bywalcy Chmielaków dali wyraźny znak, że nie chcą rezygnować z różnorodności i przede wszystkim smakowitości piw, mając w zamian wyłącznie niższą cenę i hałaśliwą reklamę. Dlatego stoiska piw koncernowych mimo, że na imprezie obecne, nie stanowiły jej centrum wyraźnie ustępując zainteresowaniu okazywanemu stoiskom browarów mniejszych i tradycyjnych.
Chmielaki Krasnostawskie 2015 znów stały się wspaniałą okazją do wspólnego świętowania chmielowych zbiorów przy różnorodnym piwie. Trzydniowa impreza miała bardzo rozbudowany program. Najważniejszą częścią imprezy pozostaje jak zawsze Konsumencki Konkurs Piw. Jest to najstarszy konkurs piwny w Polsce, a w panelach sędziowskich zasiadają nie tylko fachowcy, ale także przedstawiciele piwnych organizacji konsumenckich i wielbiciele złotego trunku.
Na tegorocznych Chmielakach do Konkursu zgłoszono 249 piw z 33 browarów. Jest to doskonały wynik pokazujący jak zróżnicowana jest piwna scena w Polsce oraz jak szeroka gama piw warzona jest przez browary począwszy od restauracyjnych po regionalne i te przemysłowe. Zgłoszone do konkursu piwa oceniano w szesnastu różnych kategoriach dzielonych według ekstraktywności i rodzaju fermentacji.
Konkurs okazał się dla nas sporym sukcesem – zdobyliśmy 9 medali w tym 4 złote! W kategorii piw jasnych w stylu Pils trzecie miejsce zajął Kormoran Jasny. Także trzecie miejsce wśród Porterów Bałtyckich zajął Porter Warmiński. Wśród piw smakowych i aromatyzowanych pierwsze miejsce zajęła Wiśnia w Piwie. Na trzecim miejscu podium ulokował się Witbier z serii Podróże Kormorana. Największym sukcesem okazała się kategoria w której oceniano piwa w stylu Pale Ale, American Pale Alu oraz Bitter. W tej kategorii miejsce drugie zajął PLON czerwony, natomiast zwyciężył Kłos Wielozbożowy. Wśród piw w stylu American India Pale Ale trzecie miejsce podium uplasowała się AIPA z Podróży Kormorana. Równych sobie wśród stoutów nie znalazł Coffee Stout z tej samej serii piw. Na pierwszym miejscu podium znalazło się także piwo Miodne, które wygrało w kategorii piw miodowych.
Doskonałe wyniki na Chmielakach to ogromne wyróżnienie nie tylko dla nas, ale także dla wszystkich współpracujących z nami dostawców ekologicznych zbóż, najlepszego mazurskiego miodu, czy świeżo palonej kawy, które decydują o wyjątkowych walorach piw warzonych w Browarze Kormoran.
A skoro mamy za sobą chmielowe dożynki to znak, że w najbliższych dniach rozpocznie się warzenie wyjątkowego piwa – PLONu zielonego. To warzone raz do roku piwo z udziałem świeżych i zielonych szyszek chmielu z własnej plantacji jest zapowiedzią smaku tegorocznego chmielu i symbolicznym początkiem jesiennego sezonu piwowarskiego… a będzie się działo 😉